برترین دانشگاههای ایران در سال ۲۰۱۸ براساس رتبه بندی وبومتریکس

0

برترین دانشگاههای ایران در سال ۲۰۱۸ براساس رتبه بندی وبومتریکس مشخص و معرفی شدند.

دانشگاه تهران در نظام رتبه‌بندی وبومتریکس جولای ۲۰۱۸ جایگاه خود را در خاورمیانه و در صدر دانشگاه‌های ایران تثبیت کرد.

به گزارش رهمایش نیوز به نقل از وابط عمومی مرکز اطلاعات علمی به نقل از اداره تحلیل دادگان این مرکز ، براساس رتبه بندی وبومتریکس در سال ۲۰۱۸ ، از میان ده دانشگاه برتر خاورمیانه دانشگاه تهران در رتبه پنجم خاورمیانه و۳۸۸ ام جهان قرارگرفته است وTel Aviv University رتبه نخست خاورمیانه و۱۴۰ ام جهان را در اختیار دارد.

بنابراین گزارش ،۲۰ دانشگاه برتر ایران نیز براساس این رتبه بندی مشخص شده اند که دانشگاههای تهران ، علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف در رتبه های اول تا سوم این رتبه بندی قرار دارند.

همچنین به گزارش اداره تحلیل دادگان براساس رتبه بندی وبومتریکس جولای۲۰۱۸ دانشگاههای تهران در سه شاخص حضور ، رویت پذیری و سرآمدی و علوم پزشکی تهران نیز در شاخص دسترسی آزاد در رتبه اول کشور قرار دارند.

همچنین براساس این رتبه بندی دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی نیز با رتبه داخلی ۱۲۳ در این رتبه بندی قرار دارد.

شایان ذکر است وبومتریکس یکی از رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های دنیاست که از سال ۲۰۰۴ توسط مرکز تحقیقاتی سایبرمتریکس واقع در اسپانیا معمولا دو بار در سال ارائه می‌شود. بنا بر آن‌چه در روش‌شناسی این رتبه‌بندی بیان شده هدف اصلی آن ترویج حضور وب و مشارکت دانشگاه‌ها در دسترسی آزاد به منظور انتقال علم و دانش به جامعه علمی است.

این رتبه بندی بر اساس چهار شاخص تعداد صفحات وب دانشگاه در گوگل (۵%)، تعداد پیوندهای دریافتی به صفحات دانشگاه بر اساس پایگاه‌های Ahrefs و Majestic (50%)، تعداد استنادات محققان برتر بر اساس تعداد استنادات Google Scholar(10%) و تعداد مقالات منتشر شده محققان دانشگاه در مجلات تاثیرگذار بین‌المللی (۱۰% پر استناد در ۲۶ حوزه موضوعی به مدت ۵ سال(۲۰۱۲-۲۰۱۶)) بر اساس پایگاه Scimago (35%) تعیین می‌شود.

 

Comments are closed.