برگزاری دوره های تربیت مدرس زبان فارسی در داخل و خارج از ایران

0

به گزارش همایش نیوز به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، غلامعلی حداد عادل در آغاز با ابراز تاسف درخصوص حمله تروریستی اهواز گفت: دانشگاه علامه طباطبایی با فعالیت های بسیار منسجم خود در زمینه زبان فارسی برای بنیاد سعدی بسیار قابل اعتماد شده است و فعالیت مستمر آن بسیار قابل بدردانی است.

حدادعادل اظهار کرد: در ۶۰ سال اخیر زبان شناسی به عنوان یکی از رشته های پر طرفدار در داخل و خارج از کشور مورد استقبال قرار گرفته است که دلیل فعالیت های جدی تر ما در این زمینه خواهد بود.

وی همچنین افزود: زبان فارسی سالهای بسیاری است که در داخل و خارج از کشور مورد توجه است و جوزه جغرافیایی از آسیا بو دور دست هند گرفته تا بوسنی و هرزگوین، چین، آسیای میانه و بین النهرین، زبان فارسی، را در بر می گیرد و  «زبان فرهنگی» بوده است.

این زبان جاذبه خاصی دارد و در دنیای امروز نیز انگیزه های دیگری برای یادگیری این زبان یافت شده است. بنابراین برای گسترش و آموزش زبان فارسی به تاسیس به یک بنیاد مستقل در کشور نیاز داشتیم.

وی افزود: بنابراین چند سال پیش، شورای انقلاب فرهنگی بنیاد مستقل سعدی را به همین منظور تاسیس کرد. فعالیت این بنیاد در حیطه زبانشناسی کاربردی قرار دارد. بنیاد سعدی به شکلی تخصصی در حوزه آموزش زبان فارسی در قالب زبان دوم فعالیت می‌کند.

به گفته رئیس بنیاد سعدی، نام این بنیاد همچون انیستیتو گوته تنها مزین به نام شاعر شهیر کشور ایران است و فعالیت آن نباید با حیطه سعدی پژوهی اشتباه گرفته شود.

رئیس بنیاد سعدی همچنین با بیان آنکه روش آموزش زبان فارسی به عنوان زبان مادری با آموزش این زبان به عنوان زبان دوم بسیار تفاوت دارد گفت: با توجه به کار تخصصی بنیاد سعدی در حوزه آموزش فارسی به عنوان زبان دوم، اکثر کارشناسان این بنیاد به خصوص در حوزه آموزش، فارغ التحصیل رشته آزفا هستند. خوشبختانه رشته آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ( آزفا) در دانشگاه‌های ایران، به صورت تخصصی تدریس می‌شود و با سابقه‌ترین گروه «آزفا» به دانشگاه علامه طباطبائی تعلق دارد. این رشته در سطح دکترا نیز از سال گذشته در این دانشگاه شروع به کار کرده است.

حداد عادل در ادامه با اشاره به فعالیت‌های بنیاد سعدی در گسترش آموزش زبان فارسی در جهان گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف ما در این بنیاد، تالیف انواع کتاب‌های آموزش زبان فارسی مناسب است که این کتاب ها از حیث روش بر پایه نظریات پیشرفته این رشته و از نظر فن چاپ با رعایت اصول طراحی، تالیف شده اند این کتاب ها برای سطوح مختلف زبان و نیز مخاطبان متفاوت تالیف شده اند و آموزش مهارت های مختلف در زبان فارسی مانند نوشتن، صحبت کردن، شنیدن و درک مطلب  را در برمی گیرند.

وی افزود: طی برنامه ریزی های راهبردی در بنیاد سعدی، نزدیک به ۶۰ جلد کتاب آموزش زبان فارسی برای فارسی آموزان خارجی در حال آماده‌سازی‌ است. تا کنون تعدادی از این کتاب ها تالیف شده اند که یکی از مهم ترین آنها «گام اول» است. این کتاب برای سطح نوآموزان زبان فارسی تالیف شده است. این کتاب به گونه ای طراحی شده است که می تواند به زبان های مختلف ترجمه شود و اکنون با دوازده زبان واسط در دسترس علاقه مندان به یادگیری فارسی است.

کتاب های «مینا ۱ و۲» برا سطح مقدماتی و میانی، «آموزش کاربردی واژه ۱ و ۲» برای سطح میانی و پیش میانی، «لذت خواندن» برای تقویت مهارت درک مطلب و « ایرانشناسی» برای دانشجویان خارجی رشتۀ ایران‌شناسی و شرق‌شناسی و زبان آموزان سطح میانی و فوق‌میانی از جمله دیگر کتاب های تخصصی تالیف شده در بنیاد سعدی بودند که توسط حداد عادل، رئیس این بنیاد معرفی شدند.

رئیس بنیاد سعدی همچنین در ادامه سخنان خود دیگر فعالیت های بنیاد سعدی را اینچنین توضیح داد:  غیر از کرسی های زبان فارسی در دانشگاه ها که وظیفه اعزام استاد به ان بر عهده وزارت علوم است، بالغ بر به ۲۰۰ کلاس آزاد آموزش زبان فارسی در سراسر دنیا وجود دارد که توسط بنیاد سعدی و با نظارت آن برگزار می شوند. علاوه بر آن بنیاد سعدی در طی سال ۲۰ الی ۳۰ دوره کوتاه مدت و بلند مدت دانش افزایی زبان فارسی را در داخل کشور برای فارسی آموزان خارجی برگزار می­کند.

وی همچنین به دوره های تربیت مدرس زبان فارسی اشاره کرد و گفت: بنیاد سعدی همچنین دوره های تربیت مدرس زبان فارسی را در داخل و خارج از کشورر برگزار می کند و فعالیت این بنیاد در کشورهایی چون عراق و لبنان که زبان فارسی به عنوان درس الزامی در برخی از مدارس آن نیز، تدریس می‌شود، بسیار چشم گیر و گسترده است.

به گفته رئیس بنیاد سعدی، آموزش از طریق فضای مجازی از دیگر اقدامات مهم بنیاد سعدی است که با بهره گیری از روش های مبتنی بر آموزش زبان در فضای مجازی، نرم افزارهای مختلف یادگیری در تلفن همراه و دیگر محیط های مجازی طراحی شده است.

حداد عادل همچنین با تاکید بر آنکه ارتباط  بنیاد سعدی با دانشگاه ضروری است، گفت: تلاش ما این است تا اندیشه ارتباط با دانشگاه را در حوزه زبان‌شناسی و زبان پیاده کنیم.

وی در پایان سخنان خود از همکاری علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بنیاد سعدی تقدیر کرد.

گفتنی است دهمین همایش بین‌المللی زبان‌شناسی ایران، با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر رضا مراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، غلامرضا ذکیانی، رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی و جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان حوزه زبان و ادبیات فارسی و سایر مطالاعات میان‌رشته‌ای در سالن شهید عضدی  دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی  افتتاح شد.

بنا بر اعلام این خبر، در مراسم افتتاحیه این همایش، کتاب  درسنامه زبانشناسی فارسی توسط غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی و محمد دبیر مقدم، استاد گروه زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و معاون علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی رونمایی شد. این کتاب توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده و برخی از نویسندگان آن در این همایش حضور داشتند.

Comments are closed.