دعوت اندونزی از ایران برای شرکت در جشنواره جهانی خیمه‌شب‌بازی ۲۰۲۰

0

 

سرویس جشنواره: مدیرکل دبیرخانه ملی عروسک خیمه‌شب‌بازی اندونزی ایران را به عنوان یکی از مهمانان رسمی برای این جشنواره فراخواند و از آن دعوت رسمی به عمل آورد.

به گزارش همایش نیوز این دعوت در گفتگوی مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی با سوپارمین سونجویو، مدیرکل این دبیرخانه انجام شد.

رایزن فرهنگی کشورمان در این دیدار گفت: رایزنی فرهنگی ایران متولی فعالیت‌های رسمی فرهنگی و هنری در خارج از مرزهای ایران ـ فعالیت می‌کند.

سازمان دارای بیش از ۸۰ نمایندگی در ۶۰ کشور جهان است.

مناسبات و ارتباطات فرهنگی و هنری کشورها با همتایان خود در جمهوری اسلامی ایران توسط این نمایندگی‌های فرهنگی صورت می‌پذیرد.

وی افزود: ایران در چهل سال گذشته با توجه به فشارها و تحریم‌های ناعادلانه و ایجاد مشکلات عدیده دشمن برای مردم و دولت، شاهد پیشرفت‌های فراوانی در تمامی حوزه‌ها به ویژه در هنر داشته است.

رخشنده در پایان گفت: از آنجا که هنر تئاتر عروسکی در اندونزی نیز سابقه کهن دارد، علاقمند هستیم که روابط مسئولین و هنرمندان دو کشور بیش از گذشته شود و بتوان فضایی را ایجاد کرد تا از ظرفیت‌های دو کشور بهره برد.

در ادامه سوپارمین سونجویو، با بیان سخنانی خطاب به مهرداد رخشنده، گفت: خیلی خوشحالیم که امروز نماینده فرهنگی ایران را در دفتر کارمان ملاقات می‌کنیم و درباره این مباحث خوب و زیبا، گفت‌وگو می‌کنیم.

همانگونه که گفتید؛ ایران و اندونزی سابقه بسیار دیرینه‌ای در هنر نمایش عروسکی دارند و در برخی از جشنواره‌های بین‌المللی شاهد هنرنمایی آنان بوده‌ایم و لذت برده‌ایم.

وی سپس با طرح انتقادی ادامه داد: متأسفانه ارتباطات بین دو کشور و تبادلات ظرفیت‌ها و توانمندی‌های طرفین در این هنر بسیار کمرنگ است که امید می‌رود شما بتوانید پل ارتباطی بین دو کشور باشید.

سونجویو افزود: اطلاعات برنامه‌های بین‌المللی خود را که مناسب شرکت هنرمندان و گروه‌های هنری ایران است را اعلام خواهیم کرد، از جمله برگزاری جشنواره جهانی عروسک خیمه‌شب‌بازی در شهر بالی در سال ۲۰۲۰ که امروز و به طور رسمی از ایران برای شرکت در این جشنواره دعوت می‌کنیم. امیدوارم گروه‌های هنری ایران نیز در این جشنواره بین‌المللی حضور یابند.

درباره دبیرخانه ملی عروسک خیمه‌شب‌بازی اندونزی

دبیرخانه ملی عروسک خیمه‌شب‌بازی اندونزی یک سازمان فرهنگی ـ اجتماعی است که به توصیه رییس جمهور سوهارتو در کنگره‌ای در سال ۱۹۷۵ تأسیس شد. این سازمان مستقل و در جاکارتا (پایتخت) مستقر است. وظایف اصلی هماهنگی فعالیت‌های مربوط به حفاظت و توسعه عروسک خیمه‌شب‌بازی و هنر آن در اندونزی است. اعضای آن از انجمن‌های این هنر، هنرمندان و فرهنگیان و شخصیت‌های برجسته جامعه تشکیل شده‌اند. این سازمان تلاش می‌کند تا به قدرتی در زمینه فرهنگ ملی تبدیل شود.

یونسکو عروسک خیمه‌شب‌بازی اندونزی اصل را به عنوان یک میراث فرهنگی جهان ارزشمند در هنر مدرن میراث ناملموس (معنوی و غیرمادی) قصه‌گویی در ۷ نوامبر ۲۰۰۳ (۱۶ آبان ۱۳۸۲) ثبت کرده است.

Comments are closed.