حضور۵۰ میهمان خارجی در یاد روز حافظ

0

به گزارش همایش نیوز، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، یاد روز حافظ با حضور بیش از پنجاه میهمانان خارجی از سراسر کشور های دنیا و بیش از یکصدو شصت نفر از اساتید زبان و ادبیات فارسی سراسر ایران و از دانشگاه های معتبر بر پا می شود.
سومین نشست دبیرخانه یادروز حافظ با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دکتر حسنلی مدیر مرکز حافظ شناسی در خصوص برگزاری یادمان حافظ در شیراز برگزار شد و سهرابی در این نشست با اشاره به طرح های تدوین شده در بحث گذر فرهنگ و هنر خاطر نشان کرد: اجرای این گذر در چند شهر پیش بینی شده است تا به اقتصاد هنر رونقی تازه دهد و همچنین برای هنرمندانی که در این مسیر فعالیت می کنند نیز وام هایی کم بهره در نظر گرفته شده است.

در این جلسه دکتر حسنلی دبیر علمی همایش و رییس مرکز حافظ شناسی، صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، اعضاء دبیرخانه علمی در استان، شامل دکتر کاووس حسنلی، دکتر اکبر صیاد کوه، دکتر غلامرضا کافی، دکتر رضایی و دکتر غلامرضا خوش اقبال سرپرست گروه فرهنگی و مدیر کل از گروه ستادی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد و در ادامه با گزارشی از روند برنامه های علمی و اجرایی همایش و انجمن بین المللی ترویج زبان و ادبیات فارسی در کشور ادامه یافت.

سهرابی ضمن قدردانی از همکاری مسولان شهرداری گفت: شهرداری همکاری بسیار خوبی با این طرح داشته است و بنا داریم با دریافت یک ردیف بودجه مناسب برای رویداد ملی و بین المللی مربوط به هفته فرهنگی هنری حافظ و سعدی به رونق هر چه بیشتر فعالیت های پرداخته شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: بی تردید چنین رویدادی به رشد گردشگری شیراز در مهرماه و اردیبهشت که یکی از زیباترین فصل های شهر شیراز خواهد بود می انجامد و بدیهی است که حضور و رشد گردشگری نه تنها در بخش فرهنگ و هنر که در سایر بخش های اقتصادی شهر نیز موثر خواهد بود.

سهرابی در ادامه افزود: معتقدم تاثیر چند رویداد اینچنینی به مراتب موثر تر از سیصد برنامه کم محتوا و کوچکی است که برگزار شود و در ادامه اظهار امیدواری کرد شاهد یکی از پربارترین هفته های برگزاری یادمان حافظ باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ضمن قدردانی از زحمات شبانه روزی دبیرخانه علمی و همه اساتید و دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی، اذعان داشت: ادبیات و فرهنگ در کشور ما بدون نام حافظ و سعدی و نشانه ای ادبی آنها هویتی ناتمام خواهد داشت و نمی توان این نکته را نادیده گرفت که همیشه باید نگاه ما به این دو شاعر تاثیرگذار در ادبیات ایران و جهان را فقط در محدوده ایران دید و می بایست بستری فراهم کرد تا در فراسوی مرزها نیز پرچم رسالت ادبیات به احتزاز درآید و نشان شیراز و استان فارس متجلی گردد.

صابر سهرابی افزود: از هر بعد که شیراز را بنگریم همین نشانه به چشم می آید البته که در شیراز و فارس دیگر بزرگانی چون روزبهان و بیضاوی و خواجو و مکتبی و وصال و دیگران هرکدام به تنهایی برای نشان عزت و افتخار شیراز و فارس کافی و وافی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس خاطر نشان کرد: اداره کل حمایت صددر صدی خود را از این برنامه خواهد داشت و تالار حافظ این سه روز در اختیار است. دیگر اینکه اداره کل نامه اسکان هتل ها را برای همه میهمانان فراهم کرده و رزرو هتل ها انجام شده است، از سویی چاپ کتاب های همایش (چکیده مقالات و کتاب حافظ) را نیز بر عهده خواهد داشت.

دکتر حسنلی نیز در این نشست بیان کرد: با توجه به مصوبات جلسه روز یکشنبه ١۴/۵/٩٧ در دفتر معاونت محترم گردشگری استانداری فارس بر لزوم مصوبات هفته فرهنگی و هنری حافظ تاکید شد، و امیدواریم در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ همراهی دیگر نهادها را به قوت شاهد باشیم. هر چند می طلبد که این جریان بزرگ را با نگاه ملی در استان در نظر داشته باشیم و همه ما درهر سطح و درجه ای آن را متعلق به خود دانسته و برای عزت و افتخار میهنمان ایران و فخر شهرمان شیراز کوشاتر باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس بیان داشت: مقدمات مذاکرات ثبت شدن هفته فرهنگ و هنری حافظ انجام پذیرفته است و در فرصت مغتنم این مهم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس دنبال خواهد شد.

مدیر مرکز حافظ شناسی ضمن قدردانی از برنامه ها و پیگیری های صورت گرفته در این زمینه گفت: آنچه شیراز را به شهری متفاوت و دیار فرهنگ و هنر و ادب ایران زمین بدل کرده است حضور ادیبان، پژوهشگران و اساتیدی است که بدون هیچ چشمداشت مالی در طی سال در این مسیر فعالیت می کنند و انتظاری که این فعالان در بحث فرهنگی و هنری از متولیان استان همانند استانداری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای متولی دارند این است که در این مسیر یاری رسانند و موانع راه را مرتفع کنند.

دکتر کاووس حسنلی در ادامه افزود: برای بسیاری از پژوهشگران و اهالی فرهنگ و ادب بسیاری از برنامه ها نه منفعت مالی دارد و نه منفعت اعتباری چراکه این بزرگان در تمام سال در حال فعالیت و نوشتن و پژوهش هستند و آنچه باعث ایستادگی در این راه شده است، همانا عشقی است که به فرهنگ و هنر و شهر شیراز دارند و باعث دلگرمی است که شاهد حمایت و همراهی مدیرانی موثر حوزه فرهنگ باشیم .

رییس مرکز حافظ شناسی بیان کرد: امسال به همت همه اساتید بخش زبان و ادبیات فارسی و جمع حاضر تمام توان و تلاش خود را مصروف هر چه بهتر برگزار شدن این همایش کرده اند و بدون هیچ چشم داشتی با عشق این جریان دنبال می شود. از سویی بیش از بیست نفر از دانشجویان دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه با این دبیرخانه چندین ماه است که در حال فعالیت هستند.

حسنلی افزود: در این همایش بیش از یک هزار و سیصد مقاله به دبیرخانه ارسال شد که حدود سیصد مقاله علمی آن پذیرفته خواهد شد و مراسم افتتاحیه صبح روز هجدهم در مجتمع تفریحی فرهنگی دانشگاه شیراز خواهد بود و پانل های تخصصی ارائه مقالات و سخنرانی ها نیز در مجتمع کوی دانشگاه و این سه روز تا بیتسم مهر ماه است.

Comments are closed.