دبیر ستاد توسعه فناوری نانو: ایران بالاتر از کشورهای اروپایی در فناوری نانو است

0

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه اکنون هیچ کشور اروپایی بالاتر از ایران در حوزه نانو نیست، گفت: تاکنون هیچ محصول نانویی به ایران از کشورهای خارجی وارد نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سعید سرکار در جشنواره «نانو و رسانه» که امروز در باغ کتاب تهران برگزار شد، اظهار داشت: ما در رابطه با توسعه تکنولوژی مراحل تکاملی را گام به گام طراحی کرده ایم و درصدد هستیم که متناسب با آن در راستای اهداف کلان برای تولید ثروت و ارتقاء زندگی مردم گام برداریم.

وی افزود: زمانی که در رابطه با توسعه فناوری نانو برنامه ریزی هایی کردیم و ستاد توسعه فناوری نانو تشکیل شد کمتر از ۱۰ نفر از اساتید با نانو آشنا بودند.

سرکار افزود: ما در سال ۲۰۰۱ میلادی با انتشار ۱۰ مقاله معتبر جایگاه ۵۷ جهان را به خود اختصاص دادیم و در جهان اسلام رتبه ششم را داشتیم.

وی تاکید کرد: اما اکنون با اهتمام به نیروهای انسانی متبحر و فعالیت خوب دانشگاهها و همچنین توسعه علمی، تکنولوژی و صنعتی توانسته ایم بالغ بر ۳۵ هزار نیروی انسانی متوسط از کارشناسی ارشد به بالا تربیت کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: نتیجه این افتخارات؛ توسعه علمی، فناوری و صنعت است زیرا ما در ستاد نانو شاخص هایی را تدوین کرده ایم تا بتوانیم به سرعت همه ابعاد پیشرفت در این حوزه را ببینیم.

رتبه ایران در حوزه نانو

وی در خصوص میزان پیشرفت فناوری نانو بعد از ۱۶ سال گفت: محققان ما توانستند در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ مقاله را به چاپ برسانند که این موضوع منجر به ارتقاء رتبه نانو از ۵۷ به رتبه چهارم شد.

وی با بیان اینکه چین، آمریکا، هند رتبه های قبل از ایران در حوزه نانو را دارند، گفت: هیچ کشور اروپایی در این حوزه نتوانسته بالاتر از ایران باشد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید کرد: به دلیل اینکه مقالات به نوعی شاخص های بنیه علمی کشور هستند به میزان مقالات اشاره کردیم و این نشان می دهد که ما جایگاه مطلوبی از نظر تولید مقالات در حوزه نانو داریم.

وی با تاکید بر اینکه رتبه چهارم فناوری نانو، می تواند بقیه فعالیت ها را تحت الشعاع قرار دهدف گفت: برخی ها فکر می کنند که ایران در مقاله و تولید علم فعالیت می کند و تلاش محققان در حوزه تجاری سازی زیر چتر تولید علم گم شده و یا فکر می کنند که ما فقط مقاله به چاپ می رسانیم و به توسعه علمی و تجاری سازی توجهی نداریم که این افکار از پایه اشتباه هستند.

سرکار تاکید کرد: ما به این نتیجه رسیده ایم که بدون بنیه علمی خوب نمی توان در توسعه تکنولوژی و صنعتی سازی گام برداشت. ما اگر بنیه علمی خوبی نداشته باشیم کپی ساز خواهیم شد اما اگر در مرز دانش حرکت کنیم می توانیم فناوری را به دنیا ارائه دهیم.

فناوری های ایرانی در برخی از کشورها بومی سازی شد

وی با بیان اینکه تاکنون فناوری های ایرانی در برخی از کشورها بومی سازی شده است، گفت: ما شایستگی این را داریم که فناوری های جدید و محصولات جدید در حوزه نانو را به دنیا عرضه کنیم و به جایگاهی برسیم که دنیا برای دریافت دانش و فناوری نانو به ما رجوع کنند.

سرکار با تاکید بر اینکه ما جزء مراجع پیشرفته در حوزه نانو هستیم، ادامه داد: این لیاقت و ظرفیت ما است زیرا در تمام دنیا به توسعه علمی و حرکت در مرز دانش اهمیت می دهد.

به گفته وی، بنیه علمی مانند یک ریشه ای است که بدون این ریشه نمی توان در مرز تکنولوژی حرکت کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه مقام معظم رهبری به توسعه علم و فناوری همواره تاکید فراونی دارند، تصریح کرد: این بدین معناست که علم و فناوری دو بال یک پرنده هستند و باید با هم در یک راستا حرکت کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در حوزه نانو در مرز دانش حرکت می کنیم، گفت: دنیا با کمال تعجب اعلام می کند که بعد از کشورهای چین، آمریکا، کره جنوبی و هند، ایران است که در مرز دانش حرکت می کند.

سرکار با بیان اینکه این نشان می دهد هیچ کشور اروپایی جزو این مرزبندی ها نیست، افزود: همچنین در ۱۰۰ موسسه برتر علمی از ایران ۳ موسسه معرفی شده است و حتی خوشه های متخصصان ایران در این موسسات ذکر شده که حتی برای برخی کشورها این موضوع به وضوح بیان نشده است.

در نانو جزء مراجع جهانی محسوب می شویم

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه در بحث نانو جزء مراجع جهانی محسوب می شویم، گفت: در بحث توسعه فناوری نانو، ایران به خوبی ظاهر شده و توانسته است به زودی این فناوری برای تولید محصول اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: ما اکنون به مرحله ای رسیده ایم که دانش فنی بیش از ۹۰ درصد تولید مواد اولیه مصرفی صنعتی را در مقیاس تُن داریم.

رسوخ فناوری نانو در ۱۵ حوزه صنعتی

سرکار تاکید کرد: اکنون فناوری نانو در ۱۵ صنعت رسوخ پیدا کرده است، افزود: این رسوخ فناوری نانو به صنایع مختلف از جمله اهداف ما محسوب می‌شود که درصدد هستیم کیفیت را در این زمینه در نظر بگیریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: شرکت های ما توان رقابت پذیری در عرصه جهانی را دارند به طوری که اکنون بیش از ۲۸۲ شرکت صنعتی توانسته اند محصولات نانویی خود را به تولید انبوه برساند.

۴۵۰ محصول نانویی در بازار موجود است

وی ادامه داد: از این شرکت ها ۴۵۰ محصول که توانسته اند از مراجع معتبر تاییده دریافت کنند، محصولاتشان در بازار موجود است.

سرکار تاکید کرد: خوشبختانه روز به روز شرایط به گونه ای است که محصولات ایرانی وارد بازارهای جهانی شوند و این امکان وجود دارد؛ از سوی دیگر ما هم در سند راهبردی به این موضوع تاکید ویژه ای داریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو خاطرنشان کرد: محصولاتی که در حوزه نانو به تولید می رسد بازار بزرگی داریم و یک کشور با جمعیت ۸۰ میلیون نفری بازار کوچکی برای این محصولات به شمار می رود. از این رو اولویت ما صادرات این محصولات به کشورهای دیگر است.

وی با بیان اینکه در حوزه نانو برخی از شرکت ها به صورت مشترک با آن کشور محصول تولید می کنند، گفت: در حال حاضر محصولات نانو به کره جنوبی، استرالیا، چین، هند، مالزی، اندونزی، آمریکای لاتین و … صادر می‌شود.

صادرات ۶.۵ میلیون دلاری محصولات نانو به چین

سرکار با بیان اینکه در سال گذشته توانستیم ۶.۵ میلیون دلار به چین صادرات محصولات نانو داشته باشیم، افزود: امیدواریم که امسال عدد صادراتمان بالغ بر ۲۰ میلیون دلار باشد.

وی تاکید کرد: همچنین امیدوار هستیم که تا ۱۴۰۴ حجم صادرات در حوزه نانو مشروط بر حمایت ها به یک میلیارد دلار برسد زیرا این شایستگی و لیاقت ما است.

سرکار افزود: وقتی که ما به کره جنوبی خط تولید صادرت می کنیم چرا نباید خود را باور داشته باشیم؛ مورد بوده است که حتی فناوری ایران سرمایه گذار خارجی جذب می کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه ما باید قدر ظرفیت های کشور را بدانیم، ادامه داد: سرمایه این مملکت حفر چاه نیست بلکه جوانانی هستند که باید روی آنها سرمایه گذاری کنیم تا بتوانیم به اقتصاد دانش بنیان با ارزش افزوده دست یابیم. اگر امروز روی این مسائل کار نکنیم در آینده، مردم به بن بست می رسند.

وی با تاکید بر اینکه تمام هدف ما ارتقاء سطح زندگی مردم است، گفت: درصدد هستیم که به این هدف متکی به دستاوردهای خودمان برسیم.

سرکار با بیان اینکه در حوزه نانو حتی یک نمونه واردات هم نداشته ایم، تصریح کرد: تمام آنچه که داریم متکی به خودمان بوده به همین دلیل جزو کشورهای پیشگام در حوزه نانو محسوب می شویم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو به باور ظرفیت های کشور در حوزه نانو افزود: باید بتوانیم مطالبات رهبری را در راستای اقتصاد دانش بنیان محقق سازیم و در این راستا از مسئولین بخواهیم که کمک کنند تا ظرفیت ها به فعلیت برسند.

وی خاطرنشان کرد: شاید تا ۲۰ سال آینده قشر بیشتر کشور از جوانان باشد بنابراین باید آنها را به بهره وری برسانیم تا در آینده خبرهای خوبی در این زمینه داشته باشیم.

به گفته سرکار، امیدوار هستیم که در آینده تحول بزرگی در حوزه سلامت به واسطه نانو بوجود آید که این می تواند قابلیت های ایران را به رخ بکشد.

به گزارش مهر در این جشنواره، خبرگزاری مهر به عنوان رسانه برتر به همراه خبرگزاری ایسنا و خبرنگار مهر به عنوان خبرنگار برتر در حوزه نانو در بخش رسانه های برتر تقدیر شدند.

Comments are closed.