رئیس بنیاد سعدی از استادان زبان فارسی هند تقدیر کرد

0

رئیس بنیاد سعدی در پیامی از استادان زبان فارسی هند، که جهت دریافت مدال از سوی رئیس جمهور این کشور انتخاب شده اند، تقدیر کرد.
به گزارش همایش نیوز به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، هشت استاد زبان فارسی هندی به پاس فعالیت هایشان برای دریافت مدال افتخار از سوی رئیس جمهور این کشور انتخاب شدند.

در متن پیام غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی خطاب به این استادان آمده است:

«پاسداری از زبان شیرین و ادبیات ارزشمند پارسی در شبه‌قاره هند وظیفه‌ خطیری است که استادان بسیاری در این سرزمین آریایی طی سالیان طولانی آن را برعهده گرفته‌ و ایرانیان را وامدار همت و تلاش خود ساخته‌اند.

اکنون که دولت محترم هند از هشت تن از این استادان، به سبب خدمات شایسته‌شان در آموزش و گسترش زبان فارسی در دانشگاه‌های هند تقدیر نموده و آنان را برای دریافت نشان و جایزه از دست ریاست محترم جمهوری هند انتخاب کرده است، اینجانب از سوی بنیاد سعدی و نیز فرهنگستان زبان و ادب فارسی جمهوری اسلامی ایران به این استادان ارجمند، عالی جنابان پروفسور اختر مهدی، پروفسور عین‌الحسن، پروفسور سیده رقیه، پروفسور اخلاق احمد انصاری(آهن)، دکتر سیده خورشید حسینی، دکتر محمد فیروز، دکتر شایسته اخترخان و دکتر عبدالسلام گیلانی، که برندگان این جایزه‌ هستند، تبریک می گویم و برای آنان آرزوی سلامتی، بهروزی، سربلندی و خدمت بیشتر به زبان و ادبیات فارسی دارم».

همچنین، احسان الله شکراللهی رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در دهلی نو و نماینده بنیاد سعدی نیز به مناسبت انتخاب این استادان شعری سروده است که در ذیل می آید:

«به‌پاسِ آن‌همه خدمت به پارسی اینک…

نشسته محض شرف بر سریر، هشت استاد:

یکی‌ست اختر و آن دیگری‌ست چون خورشید

یکی‌ست چشمه‌‌ی نیکی، که چشمشان مرساد

یکی رقیه‌ی راقی به قله‌های ادب

یکی‌ست جلوه‌ی روحش چو آهن و پولاد

یکی به طالعِ فیروز و بختِ فرخنده

نشانده اختر شایستگی به سقفِ وِداد

چنان که حضرت عبدالسلام گیلانی

روان و جان همه دوستانِ پارسی شاد»

بنا بر اعلام این خبر، هر ساله در هند به استادان برجسته رشته های مختلف مدال و لوح تقدیر اهدا می شود.

Comments are closed.