سومین کنگره علمی دخانیات و سلامت برگزار می شود

0

به گزارش همایش نیوز،  دبیرعلمی «سومین کنگره علمی دخانیات و سلامت» گفت: براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ۱۵ درصد جوانان ایرانی قلیان می کشند.

بالاترین گرایش به مصرف قلیان در جوانان زیر ۳۰ سال است. این یعنی ما در رابطه با کاهش مصرف مواد دخانی و قلیان، هیچگاه پیش نرفته‌ایم و سن مصرف قلیان در کشورمان روز به روز در حال کاهش است.

وی درخصوص مصرف زیاد قلیان از سوی جوانان و آمار مصرف  گفت: رشد عجیب و نجومی مصرف قلیان در ایران بود که موجب شد.

بیش از یک سال پیش، چهارهزار نفر از پزشکان ایرانی طی نامه ای هشداردهنده از ریاست محترم جمهوری بخواهند جلوی گسترش سریع مصرف قلیان گرفته شود.

چرا که ایران بالا‌ترین روند رشد ابتلا به سرطان را در دنیا دارد و ۳۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان به صورت مستقیم با دخانیات در ارتباط است.

همچنین در کشور ما سالانه بیش از ۵۰ هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات می‌میرند. این آمار هم شامل مصرف‌کنندگان دخانیات می‌شود و هم آن‌هایی که در معرض دود قرار دارند.

فرشیدی اقدامات پلیسی و کنترل مکان های عرضه را مفید ندانست و اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته سالهای اخیر که مبتنی بر کنترل مکان های عرضه و برخوردهای انضباطی و پلیسی بوده اند  نتوانسته اند جلوی موج مصرف دخانیات در کشور را بگیرند .

این تجارب نشان می دهد که کاهش مصرف دخانیات در کشور نیازمند یک همت جمعی است و راه حل ها و برنامه هایی در این زمینه موثر خواهند بود که به روش علمی پیشنهاد شده باشند و حاصل بررسی های علمی باشند.

دبیرعلمی سومین کنگره علمی دخانیات و سلامت در خصوص این کنگره گفت: ضرورت این مساله باعث شد تا فرصتی فراهم آوریم که همه متخصصان و دانشمندان و پژوهشگران این حوزه گرد هم آیند،

و از طریق به اشتراک گذاری دستاوردهایشان و ایجاد یک طوفان فکری نهضت مقابله با مصرف دخانیات را تقویت نمائیم و به طبع آن یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها را مهار نمائیم .

هر چند این کنگره ظرفیت مهار این بحران را ندارد اما به مدد حضور دانشمندان و پژوهشگران فرصتی فراهم خواهد نمود تا با پشتوانه علمی قوی تری مسیر را ادامه دهیم.

بی شک هم دستاورد پژوهش های بزرگ و هم کوچک ترین تجربیات علمی و اجرایی برای برنامه ریزی های آینده راهگشا خواهد بود.

پس مشارکت همه پژوهشگران دلسوز کشورمان را می طلبیم.

وی درخصوص برگزار کنندگان این همایش گفت: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان هرمزگان و مرکز تحقیقات قلب و عروق برگزار کننده این کنگره هستند و بنیاد قلب هرمزگان، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، انجمن قلب ایران و مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات و ستاد مبارزه با مواد مخدر حامیان معنوی این کنگره می باشند.

Comments are closed.