هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی/رشد ۳۰ درصدی

0

به گزارش همایش نیوز، معاون مشارکت ها و انجمن های اداره امور کتابخانه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی شاهد رشد ۳۰ درصدی استقبال از این رویداد فرهنگی نسبت به دوره گذشته بودیم.

حسام قربانعلی در آیین اختتامیه هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی قزوین افزود: برپایی این جشنواره فرصت و بستر بسیار مهمی برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در جامعه بویژه برای قشر کودکان و نوجوانان است.
وی با بیان اینکه آمار پایین کتابخوانی برای کشوری با سابقه فرهنگی و تمدنی ایران تاسف بار است،اضافه کرد: فرهنگ کتابخوانی در جامعه ما تنها در حد یک شعار باقی مانده و تلاش خاصی از جمله در صدا و سیما در این خصوص انجام نشده است.
قربانعلی با بیان این که بیشترین تبلیغ صدا و سیما منحصر و محدود به آشپزی شده است،اظهار داشت: کتابخوانی به قدری در جامعه ما مهجور مانده که حتی در دورترین روستاهای کشور تبلیغ مسایل دیگر تا عمق آن روستا نفوذ کرده اما خبری از کتاب و کتابخوانی نیست.
این مسئول با تاکید بر تغییر باورها و فضای فکری در حوزه انجمن های کتابخانه های کشور،گفت: انجمن ها از ارکان اصلی نهاد کتابخانه های عمومی کشور هستند و باید به صورت مستمر و مداوم تشکیل جلسه دهند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: بر اساس قانون نیم درصد از درآمد شهرداری ها باید به کتابخانه ها اختصاص یابد اما خیلی از شهرداری ها این موضوع را چندان رعایت نکرده اند.
قربانعلی با بیان اینکه هیچ گنجی بدون رنج و زحمت به دست نمی آید،افزود: نهاد کتابخانه ها به منظور ترویج و نهادینه ساختن فرهنگ کتابخوانی باید از همه ظرفیت های قانونی استفاده کند.
در پایان این مراسم از نفرات برگزیده جشنواره کتابخوانی رضوی در ۲ بخش مکتوب و اکترونیکی تجلیل و قدردانی شد.

Comments are closed.