ورزشکاران محجبه سردمداران دیپلماسی فرهنگی

0

به گزارش همایش نیوز، زنان ورزشکار محجبه در دوران فعلی یعنی دورانی که به نظر می رسد تمدن در برخی از کشورهای غربی به پایان رسیده است، الگوهایی هستند که در عرصه مبارزه با بی حیایی می جنگند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مرصاد اسپرت، حیا و پاکدامنی، نشانه جوانمردی و لازمه ایمان برای هر مرد و زن است. یکی از راه های رسیدن به این دو مقوله زیبا داشتن حجاب وعفت اسلامی است که همه زنان و مردان به آن نیاز دارند اما در این میان به بانوان مسلمان به خاطرساختار وجودی و جایگاهی که در جامعه دارند بیشتر تاکید شده است و مسئولیت بیشتری بر دوش بانوان ایرانی گذاشته شده است.

حیا نشانه آزادگی است و مردان و زنان آزاده آنانند که پاکدامن و باحیا باشند، و اگر حریت به معنای واقعی کلمه وجود داشته باشد صفات نیکوی دیگر نیز وجود خواهد داشت.

در بحث رعایت حجاب و پوشش اسلامی و خداگونه، بانوان ورزشکار به عنوان قشر تاثیر گذار جامعه که بیش از بانوان غیر ورزشی مورد توجه نسل جوان هستند و در واقع الگوهای تربیتی بسیار قوی در جامعه برای نسل آینده ساز مملکت ما محسوب می شوند این امر باید خیلی پر رنگ تر و حساسانه تر مورد توجه و عنایت قرار بگیرد.

بانوان ورزشکار ایرانی به واسطه حضور در میادین مختلف قهرمانی و ملی می توانند نه تنها الگویی مناسب برای دختران و بخش اعظمی از جوانان ایرانی باشند بلکه حیا و عفت زن ایرانی را در معرض دید سایر کشورها قرار دهند و پیام آور این باشند که حجاب ممنوعیتی برای حضور و مطرح شدن بانوان در جهان نیست.

بر اساس اهمیت این موضوع در جامعه ورزشی بر آن شدیم تا نیم نگاهی به مسئله حجاب بانوان ورزشکار در میادین ملی و قهرمانی از دید ورزشکاران و صاحب نظران عرصه ورزش داشته باشیم که درادامه پی می گیریم.

حجاب به عنوان زینت زن ایرانی هیچ ممنوعیتی برای بانوان ورزشکار به همراه نداشته است

نرگس یوسفی مسئول ورزش بانوان در استان کرمانشاه در این راستا به خبرنگار مرصاد اسپرت گفت: حجاب زینت زن ایرانی است و بانوان ایرانی بارها نه فقط در عرصه ورزش بلکه در تمام عرصه های اجتماعی و سیاسی و … این زینت الهی را به معرض دید همگان گذاشته اند.

وی درخصوص اهمیت جایگاه حجاب در ورزش گفت: بانوان ورزشکار باید با حفظ حجاب و پوشش مناسب در میادین ملی حضور یابند تا عفت زن ایرانی در میان دیگر کشورهایی که اعتقادی به اینگونه مسائل ندارند به نحو شایسته نمایان شود.

یوسفی در ادامه در خصوص جایگاه بانوان محجبه ورزشکار در جهان گفت: بحمد الله رعایت حجاب تا امروز هیچ ممنوعیتی برای ورزشکاران ما به وجود نیاورده و روز به روز هم بر عزت و احترام آنها درمیادین ورزشی مختلف افزوده است و یقینا قهرمانی و مدال آوری کثیر بانوان ورزشکار در جامعه کنونی نمونه بارز رعایت این امر مهم است.

مسئول ورزش بانوان توجه به مسئله حجاب را تکلیف دینی برای هر بانوی مسلمان دانست و گفت: توجه به این مسئله مهم و اساسی باید در رأس کار تمام ورزشکاران و مسئولین ورزشی قرار گیرد تا حجاب و پوشش برای تمام بانوان ورزشکار جهان حاضر در میادین ورزشی نهادینه و اثبات شده شود.

درونی شدن حیا، موجب متبلور شدن حجاب در ورزشکار ایرانی می شود

اعظم شیخ مرادی مسئول امور بانوان سازمان بسیج ورزشکاران کشور در خصوص اهمیت مسئله حجاب در جامعه به خبرنگار مرصاد اسپرت گفت: به اعتقاد بنده حجاب یک رفتار است و در سطح جامعه به صورت یک قانون نمود پیدا کرده است تا دیگران ملزم به رعایت آن باشند.

شیخ مرادی گفت: اگر حیا و عفت در افراد درونی شود مسلما شاهد بروز رفتارهای معقول و اخلاقی خواهیم بود. رعایت حجاب و عفت محافظ خاصی درنوع نگاه کردن، نوع پوشش و نوع روابط و دوستی های ما ایجاد کرده و ما را از ارتکاب به اشتباه باز می دارد.

وی رعایت حجاب را فقط مختص و ویژه بانوان ندانسته و گفت: داشتن حجاب و حیا هیچ ربطی به جنسیت ندارد بلکه این امر یک اصل تربیتی است که می بایست ابتدا در خانواده به فرزندان آموزش داده شود تا یک امر درونی شود.

وی در خصوص اهمیت مسئله حجاب در بانوان ورزشکار گفت: بانوان ورزشکار نیز علاوه بر وظیفه شرعی که بر دوش آنها است باید به عنوان الگوهای برجسته جامعه و نسل جوان به این مقوله توجه خاص و ویژه داشته باشند.

شیخ مرادی در ادامه خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش، رسانه ها، نهادهای فرهنگی و جامعه ورزشی به عنوان نهادهای فعال درگیر و تاثیر گذر در جامعه و مرتبط با نسل جوان می توانند با برنامه ریزی به این مهم ورود پیدا نمایند تا بدینگونه با درونی شدن وحفظ حیا، حجاب ظاهر و رعایت حریم خصوصی در افراد جامعه خصوصا جوانان ورزشکار ایرانی متبلور شود.

بانوان ایرانی رکورد دار حجاب و پوشش اسلامی در جهان هستند

منا امیریان مربی هندبال تیم نونهالان استان کرمانشاه نیز در خصوص جایگاه ویژه حجاب در ورزش بانوان به خبرنگار مرصاد اسپرت گفت: ورزش با حجاب اسلامی یکی از اقدامات بسیار زیبای بانوان ورزشکار در مسابقات ورزشی ملی و بین المللی است تا جایی که امروزه شاهد آن هستیم که این مهم بیش از هر چیز مورد توجه خاص ورزشکاران ایرانی قرار می گیرد.

امیریان گفت: امروزه بانوان ورزشکار ایرانی به یقین رسیده اند که پوشش و حجاب آنها در کنار تلاش برای مدال آفرینی است که موجب دیده شدن و مطرح شدن آنها در سطح جهان شده است.

امیریان به عنوان یکی از مربیان و داوران هندبال در شهرستان کرمانشاه گفت: داشتن حجاب و پوشش مناسب موجب می شود تا مربیان و مسئولین ورزشی به راحتی بر تمرینات ورزشکاران نظارت داشته و به این صورت سطح کیفی ورزش بانوان نیز ارتقا یابد.

وی خاطر نشان کرد: داشتن پوشش در میادین ورزشی به هیچ وجه بانوان را از ورزش دور نخواهد کرد ، مسلما حضور گسترده بانوان محجبه ورزشکار در مسابقات متعدد و کسب عناوین و مدال های مختلف شاهد عینی در این مورد است.

مربی تیم هندبال نونهالان کرمانشاه افزود: حجاب و جایگاه آن در ورزش باید به یک فرهنگ مبدل شود و این کاری است که باید مورد توجه خاص مربیان، مسئولین ورزشی و تمامی افراد درگیر با ورزش قرار گیرد و باید به صورت کارشناسی و برنامه ریزی شده و مرتب به ورزشکاران گوش زد شود تا بانوان ایرانی بتوانند همچنان رکورد دار حجاب و پوشش اسلامی در میادین ملی و بین المللی باشند.

Comments are closed.