بزرگترین کنفرانس کارشناسان هسته ای در ازبکستان

0

کنفرانس کارشناسان و فیزیکدانان هسته ای با حضور چندین سازمان تحقیقاتی مطالعاتی از جمله آکادمی علوم ازبکستان و سازمان تحقیقات هسته ای اروپا دز ازبکستان برگزار شد.
به گفته آکادمی علوم ازبکستان در این کنفرانس سه روزه بیش از ۶۰ دانشمند از ۹ کشور از جمله آمریکا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، سوئیس، هند، روسیه، اکراین و بلاروس و بیش از ۳۰ کارشناس هسته ای از کشور ازبکستان حضور خواهند داشت. کنفرانس مذکور در دو شهر تاشکند و سمرقند برگزار می شود.
بر اساس برنامه های از قبل هماهنگ شده، قرار است در این کنفرانس مسائل مهم علمی و مقالات کارشناسان و فیزیکدانان هسته ای مورد بررسی و گفت و گو قرار بگیرند.
از جمله مهمترین موضوعاتی که قرار است در این کنفرانس مورد بررسی قرار بگیرد، پروژه برخورد دهنده هادرونی بزرگ است.
برخورد دهنده هادرونی بزرگ (Large Hadron Collider) یک شتاب‌ دهنده ذره‌ ای و برخورد دهنده مستقر در سازمان تحقیقاتی سرن در نزدیکی ژنو سوئیس است. این پروژه در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی (۲۰ شهریور ۱۳۸۷ هجری شمسی) پس از ۲۰ سال آماده‌سازی، آغاز به کار کرد. از جمله مهمترین هدف این پروژه، کشف ذره بنیادی هیگز است که فیزیک‌ دانان ذرات بنیادی وجود آن را پیش‌گویی کرده‌اند. ذره هیگز یا بوزون هیگز، دخیل در ایجاد جرم در ذرات بنیادی است.

Comments are closed.