۱۰۰ اختراع ثبت شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

0

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز تعداد ثبت اختراعات همکاران این مرکز دانشگاهی در چند سال اخیر را ۱۰۰ مورد اعلام کرد و گفت: تعداد ثبت اختراع خارجی نیز سه مورد است.

دکتر ابوالقاسم جویبان در گفت و گو با همایش نیوز افزود: کمیته تحقیقات در مورد تحقیقات بنیادی و نظری، بیشتر با تعداد مقالات ارزشیابی و تحقیقات کاربردی و توسعه ای با تعداد مقالات و محصول و ثبت اختراع بررسی می شود.
وی با بیان اینکه کیفیت مقالات نیز مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: عمده ترین شاخص آن مربوط به «اچ ایندکس» است که شامل محققان، موسسه ها و تیم های تحقیقاتی است.
جویبان ادامه داد: وقتی اچ ایندکس فردی و موسسه ای ۱۰ می باشد به این معنی است که آن فرد یا موسسه ۵۰ مقاله دارد که در ۵۰ سایت درج شده است و تعداد ارجاعات به تعداد مقالات ربطی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: تعداد مقالات علمی منتشر شده دانشگاه علم پزشکی تبریز در سال ۲۰۱۵ میلادی در نمایه اسکوکس ۹۸۶ فقره بود که این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۱۲۴۱ مقاله و سال ۲۰۱۷ به ۱۴۸۰مقاله افزایش یافت.
وی یادآور شد: در مدت سپری شده سال جاری نیز یک هزار و ۲ مقاله ۱۰۰۲ مقاله از دانشگاه علوم پزشکی تبریز چاپ شده که پیش بینی می شود تا پایان سال به حدود ۲ هزار مقاله افزایش می یابد.
جویبان با بیان اینکه از نظر تعداد مقالات روند صعودی داریم، گفت: در مقایسه با سایر دانشگاه های علوم پزشکی در ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ رتبه هفتم کشور را داشتیم و در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز به رتبه پنجم ارتقا یافتیم.
وی خاطرنشان کرد: از بابت شاخص کیفیت اچ ایندکس در سال ۲۰۱۵ در رتبه هفتم، در ۲۰۱۶ نیز رتبه هفتم و در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در رتبه ششم قرار داریم.
جویبان اضافه کرد: از نظر تعداد استنادات و ارجاعات مقالات نیز در سال ۲۰۱۵ رتبه نهم بودیم که در سال ۲۰۱۶ به رتبه پنجم ارتقا یافتیم و در ۲۰۱۷ و امسال نیز در رتبه چهار قرار داریم.
معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه رتبه های دانشکده های این دانشگاه در شاخص های مختلف متفاوت است، افزود: در شاخص اچ ایندکس دانشکده داروسازی در رتبه سوم، دانشکده پرستاری رتبه چهارم و دانشکده دندانپزشکی رتبه ششم قرار دارند.
جویبان اظهار داشت: شاخص دیگری تحت عنوان مقالات ۱۰ درصد برتر شاخص کیفی نرمالیزه شده داریم که بین دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه تبریز رتبه پنجم را در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ داشت و در سال ۲۰۱۷ به رتبه چهارم ارتقا یافت و در سال جاری میلادی در رتبه سوم قرار داریم.
معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تعداد طرح های فناورانه در حال اجرای دانشگاه ۴۴ مورد و شرکت های فناوری مراکز رشد ۹۰ شرکت است که محصولات مربوط به علوم پزشکی را تولید می کنند.
وی تعداد شرکت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی تبریز را ۱۸ مورد اعلام کرد و افزود: میزان فروش محصولات مبتنی بر شرکت های فناور مستقر در مراکز رشد نیز تاکنون ۳ میلیارد تومان بوده است.
جویبان ارزش محصولات صادر شده شرکت های دانش بنیان را حدود ۱۵۰ میلیون تومان دانست و گفت: تعداد مجوزهای اخذ شده برای محصولات ۲۱ مورد بوده و ۴۰ محصول تجاری سازی شده است.
وی با بیان اینکه شرکت های فناوری دانشگاه تاکنون برای ۱۱۰ نفر اشتغال زایی کرده است، افزود: ۱۴ شرکت فناور بعد از طی مراحل بلوغ به تولید و عرضه محصول خارج از مرکز رشد رسیده اند.
دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ۷۲ سال سابقه دومین دانشگاه کشور بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران محسوب می شود.

Comments are closed.