۱۶۱ تعاونی‌ دانش بنیان در حال فعالیت هستند

0

تعداد کل تعاونی‌های کشور با احتساب تعاونی‌های سهام عدالت، در مجموع ۹۲ هزار و ۸۹۱ تعاونی است که ۳۴۲ تعاونی در بخش سهام عدالت و ۹۲ هزار و ۵۴۹ مورد در سایر بخش‌ها فعالیت می‌کنند.

به گزارش همایش نیوز، بر اساس اطلاعات سامانه آمارهای ثبتی تعاون، تا پایان مرداد ۱۳۹۷ تعداد تعاونی‌های در حال بهره‌برداری و در دست اجرا «بدون احتساب تعاونی‌های سهام عدالت» ۹۲ هزار و ۵۴۹ تعاونی با ۹ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۳۷۳ عضو گزارش شده که این تعداد تعاونی برای یک میلیون و ۷۰۸ هزار و ۳۳۸ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

سرمایه اولیه این تعاونی‌ها حدود ۱۳۷هزار و ۹۲۹ میلیارد ریال برآورد شده است؛ بیشترین تعداد تعاونی فعال به ترتیب به استان‌های تهران، مازندران و خراسان رضوی و کمترین تعداد تعاونی‌ها نیز به استان‌های قزوین، البرز و خراسان جنوبی اختصاص دارد.

از حیث نوع فعالیت نیز، بیشترین تعداد تعاونی‌های فعال به ترتیب مربوط به فعالیت‌های «کشاورزی، شکار و جنگلداری»، «صنعت» و «ساختمان» و بیشترین عضو مربوط به تعاونی‌های فعال در بخش«عمده فروشی و خرده فروشی و تعمیر وسایل نقلیه موتوری و …» ، «ساختمان» و «واسطه گری‌های مالی» است.

همچنین تعاونی‌های دارای بیشترین شاغل مربوط به فعالیت‌های حوزه ساختمان، صنعت و عمده فروشی و خرده فروشی و تعمیر وسایل نقلیه موتوری است.

فعالیت ۳۴۲ تعاونی سهام عدالت در کشور

همچنین با توجه به آمار ثبتی و به‌روز شده سازمان خصوصی سازی تعداد تعاونی‌های فعال سهام عدالت در کل کشور ۳۴۲ مورد است که تعداد اعضای این تعاونی‌ها ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ با سرمایه حدود ۲۶۶ هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال است. سرانه سرمایه برای اعضای این تعاونی‌ها حدود ۵ میلیون ریال است.

تعاونی‌های سهام عدالت استان‌های تهران، خراسان رضوی و فارس به ترتیب دارای بیشترین عضو و تعاونی‌های سهام عدالت استان‌های سمنان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد دارای کمترین عضو هستند.

فعالیت ۱۶۱ تعاونی‌ دانش بنیان در کشور

بر اساس این گزارش، از کل تعاونی فعال تا پایان مرداد ۱۳۹۷، تعداد تعاونی‌های دانش بنیان فعال در کشور ۱۶۱ تعاونی با ۲ هزار و ۲۸۷ عضو، سرمایه گذاری ۱۳۷ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای دو هزار و ۵۵ نفر اعلام شده است.

بیشترین تعداد تعاونی‌های دانش بنیان فعال به ترتیب به فعالیت‌های صنعتی با ۶۸ مورد، مستغلات اجاره و فعالیت های کسب و کار با ۴۷ مورد و کشاورزی، شکار و جنگلداری با ۱۸ مورد اختصاص دارد.

از منظر توزیع استانی بیشترین تعداد تعاونی‌های دانش بنیان فعال مربوط به استان یزد با ۱۷ تعاونی و کمترین تعداد تعاونی های دانش بنیان مربوط به استان آذربایجان غربی با یک تعاونی است.

در استان‌های ایلام، خراسان شمالی، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد و مرکزی هیچ تعاونی دانش بنیانی ثبت نشده است.

Comments are closed.