۷۷۰ میلیون دلار توسط شرکتهای دانش بنیان صادر شد

0

به گزارش همایش نیوز، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از صادرات ۷۷۰ میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری از سال ۹۱ تا ۹۶ خبر دادو افزود: بازار محصولات دانش بنیان به وسعت بازارهای جهانی است و لازم است توانمندی های داخلی در حوزه های بین المللی معرفی شود.
به گزارش دکتر مسعود برومند در نشست خبری امروز با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان در دنیا عمر طولانی ندارد، اظهار کرد: اگرچه اقتصاد دانش بنیان دارای ادبیات ساده ای است، ولی پیچیدگی هایی به ویژه در حوزه های انسجام بخشی میان همه عوامل و سرمایه گذاری در زمینه توسعه خلاقیت دارد.

وی ادامه داد: از این رو شاهد حضور شرکتهای کوچک و بزرگ در مراکز علمی و تحقیقاتی هستیم، به گونه ای که در سال ۹۱ تعداد ۱۳۱ مرکز رشد در کشور ایجاد شد که این تعداد در سال ۹۵ به ۱۷۴ و در پایان سال ۹۶ به ۱۹۳ مرکز افزایش یافت.

برومند با بیان این که تعداد پارک های علم و فناوری از ۳۳ پارک به ۴۳ پارک در سال ۹۵ افزایش یافت، اظهار کرد: در این پارک ها ۱۹ هزار واحد فناور ایجاد شده، ضمن آنکه ۴۲ هزار نفر در این واحدها مشغول به فعالیت هستند.

معاون فناوری وزیر علوم میزان فروش شرکت های مستقر در پارک ها را در سال ۱۳۹۱، ۱۷۱ میلیارد تومان ذکر کرد و یادآور شد: میزان فروش در سال ۱۳۹۷ تاکنون به بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

برومند تعداد علام تجاری ثبت شده در سال ۹۲ را ۴۳ مورد دانست که این تعداد در سال ۹۶ به ۳۷۷ مورد رسیده است و ادامه داد: میزان صادرات این شرکت ها از سال ۹۱ تا پایان ۹۶ بالغ بر ۷۷۰ میلیون دلار شده است و در طی این مدت ۱۵ هزار میلیارد تومان فروش رخ داده است.

این مقام مسوول، میزان سرمایه گذاری برای ایجاد شغل در پارک ها را ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان عنوان کرد و با بیان اینکه این میزان در صنایع سنتی بسیار بیشتر است، اضافه کرد: با این اعداد باید بپذیریم که یکی از راهبردهای اصلی کشور توسعه کسب وکارهای کارآفرینی و تجاری سازی فناوری است و ما نیز در وزارت علوم به این امر قائلیم.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به برگزاری سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری و مناطق نوآوری (IASP 2018) برگزاری آن را فرصتی برای توسعه تعاملات بین المللی دانست و افزود: بازار شرکت های دانش بنیان به اندازه جهان است و در شرایط امروزی این رویداد بهترین فرصت برای معرفی توامندی های داخلی است.

Comments are closed.