اولین کنفرانس بین المللی صلح پژوهی از سوی مرکز بین المللی صلح فرهنگ و عقلانیت

0

به گزارش همایش نیوز، محمود نظری دبیر اجرایی اولین کنفرانس بین المللی صلح پژوهی و معاون پژوهشی مرکز بین المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت در خصوص جنبه های اجرایی این کنفرانس به خبرنگار همایش نیوز گفت: تاکنون همایش هایی با عنوان صلح پژوهی در کشورهای مختلف برگزار شده اما همانطور که از عنوان کنفرانس مشخص است این مبحث برای اولین بار است که در ایران برگزار می شود.
نظری، در خصوص اهمیت برگزاری این کنفرانس گفت: جستجوی خواهی در فطرت انسانی است و همه انسانها به دنبال صلح و آرامش هستند ولی آنچه امروز ما شاهد آن هستیم، جنگ و درگیری های بسیاری است که متاسفانه در سراسر دنیا و به خصوص در کشورهای اسلامی اتفاق می افتد و نابسامانی های بسیاری را به وجود می آورد. از همین رو ما به عنوان یک مرکز بین المللی که در راستای توسعه صلح و دوستی فعالیت می کنیم، به این نتیجه رسیدیم تا در یک فضای علمی به فرهنگ سازی و ترویج صلح و آرامش بپردازیم و در راستای توسعه و تقویت زندگی مسالمت آمیز بکوشیم.

معاون پژوهشی مرکز بین المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت درخصوص تعامل ها و مشارکت کنندگان با این کنفرانس اظهار داشت: «این کنفرانس با همکاری دانشگاه مذاهب اسلامی و کنگره بین المللی مبارزه با تکفیری ها و متخصصانی از داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد.»
وی در ادامه، تاریخ برگزاری کنفرانس را ۱۰ اسفند ۹۷ در ایران، جزیره کیش عنوان کرد و ادامه داد:« دلیل انتخاب کیش برای برگزاری کنفرانس، سهولت حضور مهمانان خارجی در کنفرانس بوده است»
دبیر اجرایی خاطر نشان کرد:«این کنفرانس کاملا به صورت علمی و تخصصی برگزار می شود و کلیه علاقمندان لازم است برای شرکت در کنفرانس، اقدام به ثبت نام یا ارسال مقاله نمایند. زیرا این کنفرانس جنبه نمایشی ندارد و کاملا تخصصی در پنل های علمی طراحی و برگزار می شود که پیرو آن دستاوردهای علمی ارائه می گردد. قصد داریم فضا کاملا علمی باشد و متخصصان صلح و صاحب نظران عرصه صلح پژوهی کنار هم جمع شوند و تبادل اطلاعات داشته باشند.»
دبیر اجرایی کنفرانس درخصوص نمایه سازی مقالات گفت:« در مرحله تفاهم نامه با پایگاه های معتبر نمایه سازی و اعتبار بخشی مقالات هستیم و به زودی نتیجه این مذاکرات اعلام نهایی خواهد شد.
معاون پژوهشی مرکز بین المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت در زمینه محورهای کنفرانس گفت:« به دلیل اینکه مبحث صلح پژوهی در ایران و حتی جهان اسلام به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته است، محورهای کنفرانس را گسترده در نظر گرفتیم. چنانکه مشاهده می کنید محورهای کنفرانس کسترده است و حوزه های آموزش، پژوهش، محیط زیست، فلسفه، دین، خانواده تا سازمان های بین المللی و مردم نهاد و ارتباط آنها با صلح را در بر می گیرد تا افراد زیادی بتوانند دست به قلم بشوند. مذاکراتی هم با دانشگاه های اروپایی داشته ایم که در صدد اقدام هستند که به محض نهایی شدن، اطلاع رسانی می شود.دبیر اجرایی کنفرانس در آخر یادآور شد مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۳۰ مهرماه ۹۷ و مهلت ارسال اصل مقالات ۳۰ دی ماه ۹۷ می باشد.

محورهای کنفرانس:

حقوق بشر و صلح

حقوق حیوانات و صلح

محیط زیست و صلح

آینده پژوهی و صلح

زیست مسالمت آمیز و صلح

فناوری های نوین و صلح

فضای مجازی و صلح

بازی های رایانه ای و صلح

سازمان های بین المللی و صلح

کرامت و صلح

عقلانیت و صلح

جنگ و صلح

عدالت و صلح

نخبگان و صلح

خانواده و صلح

جامعه و صلح

بهداشت و صلح

زنان و صلح

کودکان و صلح

جغرافیا و صلح

آموزش و صلح

پژوهش و صلح

اخلاق و صلح

فلسفه و صلح

حقوق و صلح

سیاست و صلح

اقتصاد و صلح

تاریخ و صلح

فرهنگ و صلح

دولت و صلح

دین و صلح

Comments are closed.